EGY ÉV GAMER SZEMMEL (#1)
- Wooooolfy
- Jun 12, 2018
- 5 min read
Csalódások és pénznyelők, avagy a loot box éve

Előre is bocsi a fenti képért. Az Overwatch-féle loot box-ok amúgy nem zavarnak, de ez a legismertebb kép, és valami rémesen unalmasat akartam ide. Cserébe itt egy cica:

Közel egy év telt el azóta, hogy utoljára írtam ide. Így visszatekintve úgy érzem, most először értem igazán, hogy mit is jelent egy teljes év a videójátékok iparában. A tavalyi e3 óta rengeteg játék jelent meg, új nevek, új műfajok törtek be a mainstream piacra, egyes stúdiók megmutatták, hogy fel tudnak nőni az elvárásokhoz, mások pedig kimutatták foguk fehérjét. Annyira pörgős a játékipar, hogy az embernek többnyire nincs alkalma elmélázni a történéseken, így hajlamosak vagyunk elsiklani az igazán fontos, akár történelmi pillanatok felett. Én most megállok, és pontosan ezt fogom tenni. Méla indul.
A tavalyi e3 hozott hideget és meleget egyaránt. A hidegzuhany a Microsoft rajongóit érte igazán, ugyanis már tavaly nyáron az arcukba vágták, hogy majdnem semmit nem várhatnak a MIcrosoft konzolok tulajdonosai az elkövetkező időszakban. Mármint értem én, hogy kiadták a világ legerősebb vasát, egy gépet, ami képes futtatni a világmindenség szimulációját és mellette még mindig képes folyamatos 4K streaminget biztosítani, ám... A helyzet az, hogy hiába vagy kiöltözve, ha nincs hova menned. A Microsoft érdemben csupán a Sea of Thieves-t nyomta ki magából az elmúlt egy év során, ami az eddig látottak alapján nagyobbat esett az arcára, mint a No Man's Sky. Igen, ha az alulmúlt elvárások csarnokában járunk, mindenki úgy gondolja, hogy az NMS ül a trónon, de a Hello Games legalább bejelentette, hogy akkor befogják az arcukat és nekiállnak a fejlesztésnek. És ahogy elnézem, a játék mára legalább ötször annyit kínál, mint megjelenéskor. Ehhez képest a Sea of Thieves háza tájáról nagyjából annyit hallani, hogy "Bocsi, ez van. Most ilyen lett. Nem baj?". És szerintem ez már a kilencvenes évek részeg kőműveseitől is iszonyú pofátlan dolog volt, de egy videójáték-stúdió 2018-ban vegye már a fáradtságot, hogy felvállalja a melléfogásait.

De az az érzésem, hogy ezzel meglehetősen előre is szaladtam. Az elmúlt év e3-as bejelentései közül engem a legjobban talán a Monster Hunter World izgatott fel. Nem is csoda, közel 11 éves kapcsolat fűz a Monster Hunter sorozathoz, sőt, a bejelentés hallatára be is szereztem egy Nintendo 3DS-t és jól bepótoltam a kimaradt címeket is. Az egy dolog, hogy én nagyon pozitívan fogadtam a játékot (bár az én ízlésemnek kicsit kevés volt benne a vadásznivaló, azért a régebbi címek eléggé elkényeztettek a 70-100 különböző szörnnyel), de a világ videójátékosainak közössége egyszerűen FELROBBANT. Mindenki össze-vissza kommentelt meg streamelt meg a jó ég tudja mit csinált zavarában, hogy a Monster Hunter az a Destiny 2, amit a Dark Souls rajongók megérdemelnek. Nem is volt hiány flame war-okból hónapokig. Áldás.
Persze annak, hogy a Monster Hunter World a három nap alatt eladott 5 millió példány okán végre elfoglalta méltó helyét az online co-op játékok pantheonjában (Áldás!), meglepően sok köze van az említett Destiny franchise-hoz. Mondjuk nem tudom, hogy két rész egy játékból, ami még másfélnek is kevés, az mióta franchise, de állítólag az. Legyen hát. A Destiny 2 szerintem megint egy azon játékok sorában, akiknek feltett szándéka volt, hogy lepipálják a No Man's Sky hanyattesését. És micsoda műgonddal tették! A Destiny 2 olyan mértékben üres bithalmazra sikerült, hogy én magam nem sokkal a kampány vége után teljesen bele is untam. És mielőtt valaki beszólogatna, hogy nem a kampány a lényeg az ilyen online PVE játékokban, annak ismét felemlegetem a Monster Hunter-t, amiben gyakorlatilag 10 éven át nyoma sem volt a kampánynak. Tudom mi fán terem az ilyesmi. De hogy a Destiny 2 legcombosabb része még így is a cingár kampány volt, az szerintem elmond valamit. Két hónap alatt majdnem a teljes játékosbázis elpártolt a játéktól, mire a Bungie két olyan kiegészítővel törölte őket taknyon, hogy én a mai napig csodálom, hogy nem zárta be őket a kiadó.

A Destiny 2 ugyanis szinte az élére állt a 2017-2018-as nagy monetizációs (Ez amúgy egy szó? Most ez egy szó. Az nem baj?) háborúknak azzal, hogy a játékot teljes egészében az igazi pénzért megvásárolható cuccokra fűzte fel. Olyan mértékben pénztárcanyitogatósra tervezték a játék fejlődésrendszerét, hogy a Bungie-nál napi rutinná vált a bocsánatkérés, mikor a játékosok egyre-másra jöttek rá, hogy hogyan fojtják le az XP-t a játékban, hogyan bújtatják külön megvásárolandó kiegészítők mögé a már megvásárolt tartalmat, hogyan tiltják le a kommenteket az oldalukon, hogyan...hogyan... Aki nem hiszi, járjon utána. Hatalmas fiaskó az egész, aminek a végén eljutunk oda, hogy a következő DLC, a Forsaken 40 dollárért cserébe majdnem mindent kivesz a játékból, ami megkülönböztette az első résztől. Így a játékosok nagyjából 160 dollárral és pár évvel később sikeresen eljutnak oda, ahonnan elindultak a Destiny utolsó előtti kiegészítőjével, a The Taken King-el. Gratulálok Bungie. Hova is kell dobálni a pénzt?

Ám, mint kiderült űtközben, a Destiny 2 csupán a pénzhajászó zsákbamacska-zsonglőrködés felszínét kapargatta, ugyanis az EA megmutatta a világnak, hogy miből is faragták. Mint kiderült, egészen pontosan kisgyerekek kicsalt pénzéből faragták. Igen. Az EA beindította a világ legnagyobb, gyerekek számára tervezett online indián kaszinóját, amelyet már évekkel ezelőtt elkezdett építeni az UEFA, illetve a FIFA Ultimate Team kiegészítőjével, de az igazi áttörést a Star Wars Battlefront 2 hozta el.
A Battlefront 2-t a tavalyi e3-on úgy reklámozták be, mint ami nem akarja szárazra facsarni a bankszámládat. Vagy a faterodét, nekik mindegy. Azt állították, hogy egy remek AAA minőségú játék, ahol jókat bolondozhatsz online, és mindig megkapod az éppen megjelent Star Wars filmek ihlette kiegészítőket INGYEN. Nos, az igaz, hogy a letöltésért egy fillért nem kérnek, szóval hazudni tulajdonképpen nem hazudtak. Ám az, hogy a játék teljes fejlődésrendszerét loot boxokra tették fel, az elég nagyot fordít a leányzó fekvését. Egyes kalkulációk szerint több ezer dollárt kell elkölteni arra, hogy minden karaktert megnyiss és versenyképesre fejlessz a játékban. Nem tudom ki hogy van vele, de én azért a pénzért vennék mondjuk VAGY 50 MÁSIK JÁTÉKOT!

Nem is csoda, hogy ez volt a tavalyi év során az egyetlen téma, ami szinte egyáltalán nem osztotta meg a játékosokat. Persze volt egy pár vakon poroszkáló arc a fórumokon, akik nem értették mi azzal a baj, hogy egy teljes áron megvásárolt játékban vagy további pénzt költesz a továbbjutásra, vagy egész hétvégéken át tolod a grind-ot, hogy kiválts egy nyomorult új képességet. Mivel a játékkal megszerezhető pénz értéke éppen csak, de alulmúlja a semmit, és még ezt is rémisztő nehéz összeharácsolni, így nem sok választást hagytak az egyszeri játékosnak. Ezért, többek között a nagy tekintélyű Disney közbenjárásának is köszönhetően, elindult a harc a lootbox-ok ellen, a Battlefront 2-ből azonnal eltávolították az egész koncepciót (jó, ez nem két nap alatt történt, de ez a lényeg), majd valami sokkal nagyobb dologba torkollott az egész.
A világ politikusai ugyanis úgy gyűlnek a vérszagra, mint... hát... Mint a cápák. A vér szagára. Tessék. Ez a hasonlat. És akkor? Tehát a világ politikusai rájöttek, hogy ennek a dolognak jól meg lehet törvénykezni a száját, így megkezdték törvénykezési műveleteiket. Mondjuk pontosan nem tudom ez miből áll, de úgy érzem, hogy arra megy ki a dolog, hogy majd egy nap, valamikor adókat vethessenek ki a videójátékos szerencsejátékokra, nem pedig arra, hogy betiltsák őket. Minden esetre több ország elkezdett komolyan foglalkozni a dologgal, és a történetnek így a 2018-as e3 idején még koránt sincs vége. Az EA viszakozásra kényszerült, nem győzik emlegetni, hogy mennyire nem lesz loot box egyetlen manapság megjelenő játékukban sem, sőt az A Way Out című co-op játékukat majdnem ingyen vesztegetik, egyfajta jófej PR fogásként.
Meglátjuk mit hoz a jövő, ugyanis teljesen biztos, hogy ennek a hajcihőnek köszönhető, hogy a Bioware évek óta első új címe, az Anthem emiatt csúszik jövő februárra, illetve még mostanáig sem tudni, hogy mennyi mindent kellett kihajítani belőle a loot box-ok miatt. Kíváncsian várom a fejleményeket.
Hamarosan folytatódik az egy éves visszatekintő, kevésbé komor témákkal, mint például a mindent elárasztó Battle Royale cunami.
Comments